Zaloguj się

Chcesz zamówić catering w Bydgoszczy?

Wpisz adres i znajdź restauracje w swojej okolicy
Dostawa
Odbiór osobisty

Dostarczanie jedzenia z innych miejsc niż własna kuchnia nie jest wynalazkiem powstałym w XX wieku. Ta forma organizacji posiłków jest obecna już od tysięcy lat. Jaka jest, zatem jego geneza?

Zacznijmy od samej nazwy, słowa catering pochodzi od angielskiego cater, czyli – zaopatrywać, zaspokajać czyjeś potrzeby. Słowo to zostało wymyślone przez pewnego kupca pływającego na statkach handlowych. Jego pomysłem na biznes było dostarczanie żywności marynarzom. Pojecie to wydaje się stosunkowo nowe, jeżeli chodzi o nazwę gdyż samo zjawisko ma swoje korzenie sześć tysięcy lat temu w starożytnych Chinach. Na dwór cesarski żywność była dowożona z okolicznych wiosek. Tak jak teraz my zamawiamy catering na imprezy tak cesarz chiński miał swoje ulubione jedzenie dowiezione do niego na codzienną ucztę. Oczywiście różnica polega na tym, że ów cesarz nie płacił za swoje posiłki gdyż obowiązkiem poddanych było dbanie o swojego władcę. Gdyby nie catering zapewne nie powstałyby egipskie piramidy. Kilka tysięcy niewolników umarłaby z głodu, pracując w pocie czoła na środku pustyni, gdyby nie regularnie dowożone posiłki. Oczywiście catering w Egipcie nastawiony był na to, aby zaspokoić głód, ale nie koniecznie czymś smacznym. Najtańsze produkty w dużej ilości były standardem a jakość była gdzieś na szarym końcu priorytetów dostawców jedzenia. Dzisiaj żadna firma cateringowa nie mogłaby sobie na to pozwolić. Odrobinę później w rzymskim imperium usługa na miarę cateringu była po prostu niezbędna. Za sprawą licznie prowadzonych wojen oraz rozległych granic nie zawsze była możliwość zdobycia pożywienia w danym miejscu. Dlatego też, aby wykarmić tysiące żołnierzy walczących o honor imperium należało wysyłać wozy pełne mięs, pieczywa, owoców, warzyw a także rozlicznych trunków. Co w przypadku rzymian było koniecznością grecy robili dla czystej przyjemności. W czasach starożytnych Grecja słynęła z wielkich uczt gdzie gospodarz oraz goście najadali się do tego stopnia, że aż stworzono specjalne pokoje o nazwie womitoria gdzie można było pozbyć się zawartości żołądka by móc wrócić na imprezę i ucztować dalej.

Catering na przyjęcia we współczesnej formie.

W średniowieczu usługi cateringowe przestały mieć już takie powodzenie ze względu na powstawanie dużej ilości gospód i zajazdów budowanych przy szlakach podróżnych. Dopiero w okresie renesansu ta forma odżyła na nowo. Klasy wyższe znowu posiadały odpowiednie zasoby, aby kontynuować tradycję wielkich uczt. Kto urządzał przyjęcie na większą ilość osób ten bardziej się liczył w towarzystwie? Kuchnie w pałacach i eleganckich willach nie nadążały z szykowaniem tak dużej ilości jedzenia, dlatego też trzeba było sprowadzać je z zewnątrz. W formie przemysłu, czyli po prostu zarabianie pieniędzy na dowożeniu i przygotowywaniu jedzenia i narodził się w Niemczech w wieku XIV i XV. 

Najwyższej, jakości produkty, świetna obsługa to catering w Bydgoszczy i nie tylko tam.

Dzisiaj firmy cateringowe są wszędzie tam gdzie jest zapotrzebowanie na dostarczanie jedzenia. Nieważne czy jest to małe miasto czy wielka aglomeracja, zdrowo, smacznie i z dowozem chcą jeść wszyscy. Wszyscy organizatorzy bankietów, konferencji czy też innego rodzaju imprez wiedzą jak wielkim ułatwieniem jest catering. Chociaż catering ma swoje korzenie w starożytności to od tamtego czasu ewoluował wiele razy by teraz być nie tylko formą zaspokajania głodu, ale także czymś na miarę „sztuki żywienia”. Jakość produktów oraz estetyka ich podania odgrywa obecnie kluczową rolę w cateringu na imprezy czy przyjęcia. Zmieniło się również podejście, co do ilości przygotowywanego jedzenia. Dania są przygotowywane w ilości odpowiadającej liczbie gości z małym zapasem, tak, aby potem nie trzeba było marnować kilogramów jedzenia. Jak widać firmy cateringowe uczą się na błędach z przeszłości tak by teraz mogły zaspokajać wszystkie wymogi swoich klientów. Sprawdź gdzie w Bydgoszczy zamówisz catering na przyjęcie lub po prostu na obiad. Wejdź na PizzaPortal i przekonaj się sam, jakie to proste.