Zaloguj się

Cheese Pizza - zamów z dostawą

Wpisz adres i znajdź restauracje w swojej okolicy
Dostawa
Odbiór osobisty

Cheese Pizza w Krakowie – pieróg czy pizza?

Tytułowe rozważania dotyczą calzone, które choć jest z tego samego ciasta, co pizza to jednak ma ona kształt wielkiego pieroga. Skąd pochodzi calzone i dlaczego warto je zamówić? Gdzie jada się go najwięcej? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziecie w poniższym tekście. A po lekturze na pewno najdzie Was ochota, żeby zjeść wyborne, calzone. Wtedy wystarczy wejść na stronę PizzaPortal.pl lub skorzystać z dedykowanej aplikacji na smartfona by zamówić, z Cheese Pizza w Krakowie.

Zanim przejdziemy do calzone warto wspomnieć o początkach samej pizzy. Włoski placek ma swoje początki w II połowie XIX wieku. Neapolitański piekarz, Raffaele Esposito zaczął ją właśnie wtedy wypiekać. Jego najsłynniejsze kulinarne dzieło to pizza na cześć królowej, Małgorzaty II Sabaudzkiej, której przygotował cienki, mączny placek z dodatkami w kolorze włoskiej flagi: czerwone pomidory, biała mozzarella oraz zielona bazylia. I tak właśnie powstała Margherita nazwana od imienia królowej. Dzięki temu szybko zdobył sławę, nie tylko w Kampanii, ale całych Włoszech. Obecnie pizza to jedno z najczęściej jedzonych dań na świecie. No dobrze, ale jak ma się do tego calzone? Otóż, początki pizzy są ściśle związane również z tą jej wersją. Zacznijmy od samej nazwy. Słowo „calzone” – oznacza po włosku, dosłownie – „nogawkę spodni”. Opisują jej wygląd można, krótko stwierdzić, iż jest to pizza wypełniona farszem i zawinięta w kształt pieroga. Podstawą calzone jest cienko rozwałkowane ciasto na pizzę, której smaruje się sosem pomidorowym a następnie układa się na wierzch dodatki. Z tym, że w tym wypadku tylko połowa placka jest z dodatkami a drugą zawija się przykrywając dodatki. Brzegi zagniata się jak w przypadku pierogów. Całość posypuje się bazylią a potem piecze przez około 20 minut. W menu Cheese Pizza są calzone mięsne oraz wegetariańskie, więc każdy znajdzie wersję dla siebie.

Cheese Pizza w Krakowie – wypadkowa pizzy

Za miejsce narodzin calzone uważa się Apulię miasta w kampanii sąsiadujące z Neapolem, więc niedaleko pada placek od placka. Jedna z legend głosi, iż wynalazcą calzone był niezdarny kucharz, któremu pizza wymsknęła się z rąk i upadła na ziemię składając się przy tym na pół. Niezależnie czy to prawda to faktem jest, że calzone to połączenie neapolitańskiej pizzy oraz foccaci z Bari, z nadzieniem zamkniętym wewnątrz. Co można znaleźć w calzone? Otóż to samo, co w normalnej pizzy, czyli sos pomidorowy, ser mozzarella, szynkę. W bardziej wyszukanych wersjach są tam także ser Provolne, mięso mielone w sosie bolońskim oraz różne warzywa. Składa ciasta oraz dodawane składniki przypominają pizzę, jedynie nietypowy jej kształt przemawia za pierogiem. Jednak można bezsprzecznie stwierdzić, iż jest to odmiana pizzy. Wiele osób na całym świecie, często wybiera calzone zamiast pizzy, gdyż smakuje podobnie, ale dłużej trzyma ciepło przez swój nietypowy, zamknięty kształt. Dołącz do nich i zamów z dostawą z Cheese Pizza poprzez stronę PizzaPortal.pl na swój kolejny posiłek.

Cheese Pizza w Krakowie – nieoczekiwany lider calzone!

Żeby przekonać się jak smakuje calzone wystarczy zamówić ją z Cheese Pizza w Krakowie. Jej wielbicieli nie brakuje jednak na całym świecie. Najczęściej calzone jest zamawianie w… Argentynie. Tak, to ten południowoamerykański kraj przoduje w ilość zamówień tego dania oraz co za tym idzie lokali serwujących je. Powodem popularności tego dania w Argentynie jest duża ilość włoskich imigrantów, którzy przybyli tam w XX wieku. Wraz z nimi przybył przepis na calzone, który szybko zyskał popularność. Obecnie w Buenos Aires oraz mniejszych miejscowościach są tysiące lokali specjalizujących się w calzone. Serwuje się tam calzone w całości oraz pokrojone na kawałki, co odrobinę przypomina kanapki. Jeżeli macie ochotę na więcej pizzy w nietypowym kształcie to warto zainteresować się Stromboli. Ciasta z nałożonymi dodatkami roluje się w wałek, po czym zapieka w tej postaci. Jak widać pizza nie jedno ma imię, więc warto poznać je wszystkie. Zamów z Cheese Pizza w Krakowie, taki placek jak lubisz.