Zaloguj się

Ebi Sushi - zamów z dostawą

Wpisz adres i znajdź restauracje w swojej okolicy
Dostawa
Odbiór osobisty

Ebi Sushi Będzin – surowa ryba spotyka… ryż!

Sushi tylko z pozoru wydaję się prostym daniem, którego nie sposób zepsuć. No, bo co niby można zrobić źle, gdy na potrawę składają się surowa ryba, ryż oraz ostra pasta? Jak się okazuje – sporo. Można nie dogotować ryżu, źle pokroić rybę i dać za dużo lub za mało ostrej pasty, by danie było potem niezjadliwe. Pozostaje jeszcze kwestia podania. Sushi to nie tylko zwykła przekąska na szybko to małe dzieła sztuki, których aż czasem szkoda psuć – jedząc je. Tak jak hamburger ze Stanów Zjednoczonych, czy też pizza z Włoszech – sushi zdobyło ogromną popularność na całym świecie. Chociaż obecnie należy do fast foodów, to nie przyciąga negatywnych konotacji jak pozostałe dania w tej kategorii. O popularności sushi świadczy fakt, że posiada, w międzynarodowym kalendarzu, swój dzień. Jaka jest historia tej potrawy? Jak powinno się ją jeść? Odpowiedzi na te pytania oraz inne w poniższym tekście.

Bez ryżu nie byłoby współczesnej wersji sushi. Pierwsze wzmianki o uprawie ryżu w Japonii wskazują na średniowiecze a dokładnie na lata 1333 – 1560. Dopiero wtedy zaczęła się ekspansja ryżu na wszystkie klasy w japońskim społeczeństwie. Do tej pory jadła go jedynie arystokracja, nawet samurajowie jedli go bardzo rzadko. Było to spowodowane oszczędnościami oraz niewystarczającą ilością ryżu.  Dopiero od połowy XIV wieku stał się on pożywieniem ludu. W tym czasie również odkryto, że ryż świetnie konserwuje ryby. I chociaż gdy poleżą w nim dłużej to fermentują to jednak nie wydzielały się z nich trujące toksyny powodujące zatrucia. W ten sposób powstało pierwsze sushi, chociaż jeszcze nie w formie, którą znamy obecnie. Nazwa potrawy powstała ze złożenia dwóch słów: su - ocet i menshi – gotowany ryż.  Jednak historia sushi jest starsza nawet od ryżu.  Dokładnie tak, zanim zaczęto uprawiać ryż serwowano już danie o nazwie sushi. Co prawda nie miało ono zbyt wiele wspólnego z dzisiejszą jego formą. Surowa ryba dołączyła do składników sushi też trochę później, gdyż na początku na jej miejscu było mięso wieprzowe. Jednak dobrze się stało, że to właśnie ryba znalazła się w ostatecznej jego wersji gdyż sushi tylko zyskało na smaku oraz zdrowotności. Poczuj kilkusetletnią historię swojego ulubionego dania i zamów z Ebi Sushi Będzin poprzez stronę PizzaPortal.pl.

Ebi Sushi Będzin – eleganckie finger food.

Sushi jada się pałeczkami lub jak ktoś woli palcami. Każdy kawałek macza się w słonym sosie sojowym lub w wasabi, czyli zielonej paście zrobionej z odpowiedniej odmiany chrzanu. Podczas jedzenia sushi można również zajadać się marynowanym imbirem, który oczyszcza nam paletę smakową w ustach tak, aby można było poczuć w pełni aromat każdego kolejnego kawałka sushi.  Tradycyjnie do popicia nie dostaniemy do sushi wody tylko zieloną herbatę.  Maki to te tradycyjne „rolki”, z którymi raczej każdy się spotkał, jeżeli nie jadł to, chociaż widział na żywo. Słowo maki oznacza „zwinięty”. Wałki ryżu z dodatkami zawiniętego za pomocą bambusowej maty. Temaki, to sushi zwijane ręcznie. Ten przepis na sushi jest otwarty i każdy może dodać do niego, co chce. Ostatecznie to sushi ląduje na talerzu nie w kształcie wałka, ale rożka. Kolejna odmiana nosi nazwę Gunkanmaki. Są to ryżowe kulki zawijane w glony. Swoim kształtem przypominają łódeczki. Na „pokład” tychże łódeczek wykłada się różne dodatki jak np. kawior, siekane ryby, czy też siekanego ogórka. Ebi Sushi Będzin w swojej ofercie posiada wszystkie rodzaje sushi, jakie możesz sobie tylko wymarzyć.

Ebi Sushi Będzin – oferta godna mistrza!

Ebi Sushi Będzin wie, że sushi to jest danie, które najlepiej smakuje w towarzystwie, dlatego też postawili na duże zestawy zamiast na porcje jednoosobowe. Zaczynamy od zestawu Ohayou, który liczy sobie 22 sztuki pysznych ryżowych rolek. Myślicie, że to spora porcja? A to dopiero pierwszy zestaw! Dalej jest tylko więcej i pyszniej. Zestaw Konnichiwa zawiera 28 sztuk, Heiya – 37, Okii – 44, Shinigami – 52 a największy z nich zestaw Arigatou aż 66 sztuk. Taką porcją najadłoby się kilku zawodników sumo oraz kilkunastu szczupłych amatorów tej potrawy z Polski. Ebi Sushi Będzin serwuje sushi według tradycyjnych receptur, ale ma też coś dla fanów podążania za nowymi trendami. Wejdź na stronę PizzaPortal.pl i zamów z Ebi Sushi Będzin z dostawą do domu lub pracy.