Zaloguj się

Chcesz zamówić chińskie jedzenie z dostawą w Gliwicach

Wpisz adres i znajdź restauracje w swojej okolicy
Dostawa
Odbiór osobisty

Azjatyckie smaki u „chińczyka” w Gliwicach

Kuchnia chińska uchodzi za jedną z najbardziej rozpowszechnionych w świecie. Przyczyniła się do tego niewątpliwie emigracja z tego kraju, która skierowana była na różne kontynenty. Oczywiście bez posiadania odpowiednio atrakcyjnych potraw sukces kulinarny nie byłby możliwy, ale akurat w tym zakresie Chińczycy nie mają się czego wstydzić. Już przed wiekami w Państwie Środka dostrzegano zależność między jedzeniem i stanem zdrowia. Dlatego tez kuchnia chińska nakierowana jest nie tylko na walory smakowe, ale także na dostarczenie organizmowi niezbędnych składników pozytywnie wpływających na jego funkcjonowanie. Duży wpływ na kuchnię w poszczególnych regionach Chin miały także lokalne uwarunkowania. Na północy w mniejszym stopniu zajmowano się uprawą ryżu, a bardziej postawiono na pszenicę. Na sposób przygotowywania i przechowywania jedzenia miały też wpływ liczne podboje dokonywane przez Chińczyków. To właśnie z tej przyczyny opracowano metody konserwowania jedzenia m.in. poprzez jego suszenie. Znany w Chinach zwyczaj spożywania mięsa z psów spowodowany był z kolei tym, że było to jedno z udomowionych zwierząt. Popularne potrawy w pięciu smakach, to także odzwierciedlenie filozoficznego i medycznego podejścia do jedzenia. Oceniano je pod względem smaku, koloru, aromatu i faktury, a równowaga wymagała, aby w posiłku wyczuwano smaki: kwaśny, słodki, ostry, gorzki i słony.

Co jedzą Chińczycy?

Pierwszym składnikiem, który kojarzy się chińską kuchnią jest ryż. Był on podstawą wyżywienia na południu kraju. W daniach chińskich występuje najczęściej ryż biały, a przygotowywany jest poprzez parowanie. Z niego wyrabia się także ocet ryżowy, będący jedną z przypraw wykorzystywanych w trakcie przygotowywania posiłków. Pszenica jest podstawą do wytworzenia makaronów, klusek i pieczywa. Makarony chińskie mogą występować w wersjach suchych i świeżych, mając różne rozmiary, kształty i fakturę. Najczęściej podawane są w zupach, ale także jako danie zasmażane np. z warzywami. Niezwykle ważną rolę w kuchni chińskiej odgrywa soja. Wytwarza się z niej tofu, mleko, pastę, olej, a także jest podstawą do przygotowania sfermentowanego sosu sojowego. Trudno także wyobrazić sobie tę kuchnię bez warzyw. Kukurydza, chiński bakłażan, grzyby, brokuły, rzeżucha, kapusta, korzenie lotosu oraz pędy bambusa znajdziemy w wielu chińskich potrawach. Wśród przypraw wymienić należy imbir, czosnek, sezam, pieprz, anyż, cynamon i goździki. Do tego dochodzą suszone: grzyby, krewetki, skórka mandarynki. Smaków potrawom dodają sosy. Najpopularniejsze są sosy sojowe, ostrygowe, rybne i furu (ze sfermentowanego tofu).

Różne smaki chińskiego jedzenia z dostawą

Jak widać zróżnicowanie dań w ofercie od „chińczyka” z dostawą może być olbrzymie. Niekiedy zdarza się, że w ofercie lokali opierających się na kuchni chińskiej oferowane są także dania wietnamskie. Biorąc pod uwagę, że wpływy chińskich handlarzy oraz chińskiej diaspory były olbrzymie, to nie można się dziwić, że i w kuchni wietnamskiej znajdziemy wiele elementów napływowych, w tym także z olbrzymiego sąsiedniego państwa. Jednym z popularniejszych dań jest kurczak przyrządzany na różne sposoby. Może być podany z warzywami, w cieście, z grilla na ostro, słodko-kwaśny, po chińsku i wietnamsku, z ananasami, pieczony na ostro bądź w sezamie, w sosie grzybowym, w pięciu smakach i na wiele innych sposobów. Z kolei chcąc zamówić danie z wieprzowiny warto zerknąć czy dostępna jest pieczona po hanoisku, w sosie pikantnym lub ze świeżymi warzywami. Warto spróbować cielęciny specjalnej po chińsku w panierce bądź w sosie curry. Pomiędzy daniami z wołowina znajdziemy ją w wersji z fasolką szparagową, z grilla na ostro czy z ananasami. Ciekawe może być porównanie smaku kaczki po pekińsku z kaczką po chińsku. Jeśli do tego dodamy dania z rybą, z krewetkami, różne rodzaje makaronów i zup, a także desery i orientalne napoje, to okaże się, że kuchnia ta zaspokoi oczekiwania największych smakoszy, którzy dzięki Pizzaportal.pl spełnią swe kulinarne marzenia.