Zaloguj się

Hallo Pizza. Zamów z dostawą

Wpisz adres i znajdź restauracje w swojej okolicy
Dostawa
Odbiór osobisty

Hallo Pizza – nie ma kuchni bez pomidora!

Jest wiele potraw, które nie mogłyby powstać bez pomidorów, jednym z nich jest pizza, w której służą, jako główny skalnik sosu oraz czasem, jako dodatek na wierzchu. Co dla wielu może być niespodzianką kiedyś pomidory uznawano za niejadalne a nawet trujące. Obecnie kuchnia bez pomidorów nie mogłaby istnieć. W Polsce pomidory kiedyś były dostępne tylko sezonowo, dzisiaj na szczęście możemy cieszyć się ich smakiem przez cały rok. Skąd wzięły się pomidory, jakie są ich gatunki? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziecie w poniższym tekście. Już teraz jednak możecie skosztować pysznych pomidorów w postaci sosu do pizzy zamawiając placek z Hallo Pizza poprzez stronę PizzaPortal.pl.  

 

Pierwsze pomidory uprawiano w Peru przez tamtejszych Indian już na długo przed dotarciem tam pierwszych Europejczyków. Na nasz kontynent przywieźli je hiszpańscy konkwistadorzy w XV wieku. Na początku nie cieszyły się one zbyt dobrą sławą, uważano nawet, iż są trujące. Była tak prawdopodobnie przez ich czerwony kolor, którym zazwyczaj natura ostrzega o niebezpieczeństwie. Zamiast używać ich do potraw były jedynie ozdobą rabat. Pierwsi strach przełamali włosi, którzy zaczęli używać ich w swojej kuchni. To właśnie włosi nadali im nazwę: „pomodoro”, czyli złote jabłko. Jednak włosi byli jedyni, którzy korzystali z pomidorów w kuchni. Pewnie jest to jeden z powodów, dlaczego to włosi dominują pod względem spożycia i uprawy pomidorów na świecie. Dopiero w czasach rewolucji przemysłowej pomidor stał się popularny w innych krajach. Zawdzięcza to nowym formom transportu, które w szybszy sposób mogły przewieźć jeszcze świeże pomidory. Z czasem pomidory stały się jednym z najbardziej ulubionych przysmaków na świecie. Obecnie we wszystkich kuchniach świata są sztandarowe dania, które wykorzystują pomidory. Do Polski pomidory dotarły dopiero w XIX wieku a popularność zdobyły jeden wiek później. Niedzielny obiad i zupa pomidorowa to już nierozłączna para dla wszystkich polaków. Po polskiej zupie warto przenieść się do Włoch na pyszną pizzę. Można ja zamówić z dostawą z Hallo Pizza poprzez stronę PizzaPortal.pl.

 

Hallo Pizza – najlepszy, naturalny smak.

O pomidory nie trzeba jakoś bardzo dbać, rosną same. W dodatku łatwo się je krzyżuje, więc można je dostosować do każdej gleby. Kiedy pomidory były uprawiane jeszcze w sposób naturalny znanych było ich 700 gatunków. Rolnicy sami je krzyżowali, więc tworzyły się nowe odmiany. Gdy zapotrzebowanie wzrosło potrzebne były pomidory, które szybko rosną, są długo świeże oraz odporne na szkodniki. Tak powstały pomidory hybrydowe – sztuczne, spełniające powyższe oczekiwania. Wymagania rosły, chciano uzyskać pomidora idealnego – intensywny czerwony kolor, regularny kształt. Niestety stracił na tym ich smak. Obecnie z 700 gatunków uprawia się jedynie 2% z nich. Zostały tylko te, co cechują się idealnym kształtem oraz dużą odpornością na transport, lecz brakuje im smaku. Niestety w sklepach dominują pomidory masowe, które są tańsze i dostępne przez cały rok. brakuje im walorów smakowych i wartości odżywczych. Jedynie pomidory rosnące pod słońcem a nie sztucznym oświetleniem dojrzewają do odpowiednich rozmiarów i są wypełnione po brzegi smakiem.   Dlatego też trwa walka, aby powrócić do odmian z czasów naszych babć i na nowo móc cieszyć się wspaniałym smakiem pomidora naturalnego, dostępnego, co prawda tylko w sezonie, ale na taką przyjemność warto poczekać. W menu Hallo Pizza są potrawy gdzie używa się tylko najlepszych pomidorów.

Hallo Pizza – pomidor, na zdrowie!

Pomidor to bardzo zdrowy owoc. Tak pomidor kwalifikuje się do owoców a nie warzyw jak kiedyś myślano. Te naturalne, oczywiście, mają bardzo dużo wartości odżywczych i witamin. W miąższu pomidorów znajdziemy takie witaminy jak A i C. To jednak nie wszystkie korzyści zdrowotne, jakie zapewnia nam te wspaniały owoc. Są w nim również potas i kwas foliowy oraz witamina B6, która zapobiega miażdżycy. Nasze kości też zyskają, jeżeli do naszej diety wprowadzimy pomidory, gdyż są one bogate w witaminę K, która jest ważnym ich budulcem. Pomidory dzięki likopenowi i karotenoidowi zwalczają wolne rodniki. Będąc na diecie spokojnie możemy zajadać się pomidorami gdyż jeden zawiera średnio 20 kcal. Warto, więc zainwestować odrobinę więcej w pomidory naturalne, które dostarczą nam mnóstwa korzyści zdrowotnych. Pomidory doskonale też zaspokoją głód, gdy znajdą się na pizzy zamówionej z dostawą z Hallo Pizza poprzez stronę PizzaPortal.pl.