Ciekawostki o pizzy

1 Najchętniej pizzę modyfikujemy lub komponujemy sami (w ponad 27 proc. przypadków). Najbardziej popularną pizzą w Polsce jest Capricciosa (ponad 7 proc.), zaraz za nią Margherita (ok. 5 proc.) i Pepperoni (ok. 4 proc.) – wynika z badania przeprowadzonego przez serwis Pizzaportal.pl.

Interesująca jest popularność pizzy Kebab, która plasuje się wyżej niż np. pizza z pieczarkami
(Funghi) czy – zdawało by się, że bardziej popularne – Cztery Sery (Quattro Formaggi)

Z badań Pizzaportal.pl wynika także, że liczba pizzerii stale rośnie, dlatego lokalom coraz trudniej jest utrzymać stałego klienta. Widać to na przykładzie Warszawy, gdzie odsetek zamawiających w ich ulubionej restauracji jest najmniejszy. Liderem jest Białystok z wysokim wskaźnikiem klientów powracających do swojej ulubionej restauracji (96 proc.)

Ceny najpopularniejszej pizzy w Polsce kształtują się bardzo różnie. Sprawdzone zostały w poszczególnych miastach Polski procentowe odchylenie od średniej krajowej, która w 2011 wyniosła 23,01 zł dla Capricciosy. Średnio najwięcej za Capricciosę zapłacimy w Sosnowcu, Warszawie, Gliwicach i Kielcach – powyżej 25 zł. Miastami, gdzie można znaleźć najtańsze Capricciosy w Polsce są Rumia oraz Gdynia.

Tendencja zamawiania pizzy w poszczególnych dniach tygodnia w Polsce jest wzrostowa. Weekend stanowi 33 proc. całej sprzedaży z sobotą na czele, która odpowiada za blisko 1/5 zamówień.

Weekendy to czas kiedy pizzerie i restauracje przechodzą oblężenie. W sobotę czy niedzielę najlepiej więc zamawiać przed godziną 13 i po godzinie 20. W ciągu roku dobre dla gastronomii są także dni bezpośrednio przed Bożym Narodzeniem, Nowy Rok oraz Walentynki. W te dni warto uzbroić się w cierpliwość lub po prostu złożyć zamówienie wcześniej. W ciągu tygodnia najlepiej zamawiać przed 14 i po godzinie 21 – wtedy czas oczekiwania na pizzę powinien być krótszy. Zdecydowanie najsłabszy dzień w roku to 24 grudnia. Wtedy też większość restauracji nie pracuje.

Właścicielem serwisu PizzaPortal.pl jest Restaurant Partner Polska Sp. z o.o., firma należąca OnlinePizza Norden AB, która posiada system zamawiania jedzenia przez Internet.

Polski portal działa już drugi rok i w tej chwili współpracujące restauracje serwisu można znaleźć w ponad 130 miastach w Polsce i codziennie dołączane są nowe. Pod koniec stycznia 2011 serwis współpracował z 1 tys. restauracji online.

Oprócz serwisu internetowego PizzaPortal.pl firma umożliwia zamawianie jedzenia przez aplikacje na Facebook, iPhone i telewizory.

Złożone zamówienie przez portal zamówienie jest przesyłane bezpośrednio do restauracji przez G3-Box. Restauracja potwierdza zamówienie, podając klientowi czas oczekiwania na dostawę, który pokazuje się na stronie portalu w ciągu paru sekund.
2

Źródło: http://www.horecanet.pl

One Comment

  1. Ooo, pizza Margherita na drugim miejscu co do popularności? Jak dla mnie dość zaskakujące. Sama jem tylko ten rodzaj pizzy, ale nikt z moich znajomych i osób, które zna za tym typem pizzy nie przepadają, gdyż posiada mało dodatków. Ciekawe badania. :)

Dodaj komentarz

(*) Required, Your email will not be published

*