Historia grilla w kilku odsłonach

Majówka z PizzaPortal.pl rusza już za 2 dni! A jak majówka i długi weekend to i sezon grillowy, ale tylko z nami! Poznajcie kilka ciekawostek związanych z potrawami grillowanymi oraz historią samego grilla. A przy okazji zobaczcie, co przygotowaliśmy dla Was na długi weekend! Pyszne dania nie tylko z grilla czekają na Was w naszym serwisie!

Grill i potrawy grillowane w dawnych czasach

Niewiele osób wie, że tradycja pieczenia na ruszcie wywodzi się z bardzo dawnych czasów. Pierwszymi społecznościami korzystającymi z prowizorycznego grilla byli Indianie, z których języka wywodzi się słowo barbecue, oznaczające „kratkę”. Wśród tych ludów mężczyźni wybierali się na polowanie, a kobiety zajmowały się przyrządzaniem upolowanych zwierząt. Od zarania dziejów konstruowane były na tę okazję ruszty, a ich budowę stanowiły kości albo kije stawiane pomiędzy paleniska, nad którymi wieszano kawałki mięsa.

W około XII wieku odkryto, że mięso pokrojone na kawałki szybciej się piecze i lepiej spożywa. Jako narzędzie do grillowania mięsa stosowano pędy bambusa albo odpowiednio spreparowane skóry zwierząt. Wrzucano do nich pokrojone mięso razem z warzywami i gorące kamienie, by potrawy się upiekły. Ludność siadała wokół ogniska i wspólnie spożywała posiłek.

Grill XXI wieku

W dzisiejszych czasach grill kojarzy się głównie z kulturą amerykańską. A wszystko przez to, że na początku XX wieku popularność potraw grillowanych w Europie spadła, w przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych. Tam, praktycznie w każdym domu, posiadano murowane albo ceglane ówczesne formy grilla,a po II wojnie światowej panował ogólny trend wyjazdów na grill za miasto. Wszystko zmieniło się za sprawą George’a Stephena, który w 1950 roku stworzył grilla w kształcie kuli, który przede wszystkim chronił potrawy przed wiatrem, ale także dzięki odpowiedniej konstrukcji, nadawał wyrazistego smaku potrawom. W drugiej połowie XX w. zawojował on cały świat, stając się nieodzownym wyposażeniem każdego domu.

Majówka z PizzaPortal.pl

Jeśli lubicie potrawy grillowane i marzy Wam się zjeść coś pysznego w długi weekend majowy, przygotujcie się na majówkę z PizzaPortal.pl i zajrzyjcie na nasze profile już 1 maja! Będzie smacznie! 20% rabatu czeka na Was do 1 do 4 maja 2014 roku! :)

One Comment

Dodaj komentarz

(*) Required, Your email will not be published

*