Zaloguj się

Chcesz zamówić pizzę z dostawą w Katowicach?

Wpisz adres i znajdź restauracje w swojej okolicy
Dostawa
Odbiór osobisty

Z ulicy na królewski stół

Ulubione danie Polaków podbiło rynek gastronomiczny w całej Polsce. Od morza po góry w mniejszej lub większej miejscowości znajdziemy pizzerię, która zaoferuje nam ulubione danie. Jego historia liczy już blisko trzysta lat, kiedy to była jednym z mniej wyszukanych posiłków ubogich Włochów. Upłynęło jednak raptem sto pięćdziesiąt lat i danie to pojawiło się na stole królowej Włoch Małgorzaty Sabaudzkiej. Na jej cześć pizza składająca się z pomidorów (kolor czerwony), sera mozzarella (biały) i bazylii (zielony), przybrała barwy narodowe Italii. A od imienia królowej nazwano tę pizzę Margherita, stanowi ona do dziś dnia podstawową wersję dania. Wybierając się na wirtualny spacer po pizzeriach Katowic zauważymy pewne podobieństwa jak i różnice. To zrozumiałe, wszak gdyby każdy z lokali oferował dokładnie to samo, to w krótkim czasie zamawiający mogliby sami pisać książki o pizzy. Przecież wybór byłby mocno ograniczony. Zacznijmy od godzin otwarcia. Pizza na wynos jest dostępna w bardzo przystępnych porach. Znaczna część lokali otwiera się jeszcze przed południem, bo gdy nadchodzi pora lunchu, obiadu i kolacji ruch wzmaga się lawinowo. Większość z nich zamykana jest w godzinach wieczornych, ale są też wyjątki. Gdy czynnych pozostaje niewiele restauracji, otwierają swe podwoje pizzerie, które nastawione są na obsługę „nocnych Marków”. W skrajnym przypadku nawet wracając do domu po całonocnej imprezie, o piątej nad ranem znajdziemy jeszcze lokal, który zaoferuje nam pizzę na dowóz.

Pizza z Da Grasso i od Magdy Gessler

Kolejny wybór mamy, gdy chcemy zjeść pizzę na różnym rodzaju spodu. Oprócz ciasta cienkiego, możemy jeszcze zamówić posiłek na cieście rogatym. Łowcy okazji nie powinni przegapić promocji, które organizują poszczególne restauracje. Dostępne są propozycje polegające na dodaniu napojów do zamawianych dwóch lub trzech pizz, bądź obowiązuje promocyjna cena na zestaw składający się z dwóch takich samych dań. Osoby, które cenią sobie możliwość zamówienia ulubionej potrawy niezależnie od tego gdzie się znajdują, mogą skorzystać z zamówienia pizzy w Katowicach, w którymś lokali sieciowych. Obecni są tu najwięksi gracze na rynku: Biesiadowo, Da Grasso czy Gusto Dominium. Na część użytkowników portalu zadziała niewątpliwie magia znanego nazwiska. Osoba prowadząca programy kulinarne w telewizji ogólnopolskiej, pomagająca wyprowadzić restauracje z kryzysowych sytuacji na prostą, przyciąga nowych zamawiających. Taką osobą jest Magda Gessler, która w jednym z lokali rekomenduje swoim nazwiskiem pizzę śląską. Warto zweryfikować, czy akurat ta pizza wyróżnia się na tle innych czy też jest jedną z wielu, które można zamówić.

Czteroskładnikowa czy Góralska Zadyma?

Na łatwość wyboru postawiła znaczna część lokali oferujących pizzę z dowozem, które nie używając klasycznych nazw, ani nie wymyślając własnych postawiła na jasny i czytelny przekaz. Dokonano podziału pizzy w zależności od ilości składników i wymieniono je po prostu. Takie podejście, choć zdejmuje z menu pewien ryt tradycji, znakomicie ułatwia dokonanie właściwego wyboru. W dzisiejszych czasach, gdy pewne rzeczy chcemy maksymalnie uprościć, to zrozumiałe podejście. Oczywiście miłośnicy łamigłówek i zagadek znajdą rekompensatę. Można przyciągać także pewną fantazją nazewniczą, inteligentnymi skojarzeniami i liczyć, że takie podejście sprawdzi się u części z nas. Jeśli zauważymy w menu Wąsatego Meksykanina, nie oznacza to, że obsługa lokalu albo osoby zajmujące się dowozem pizzy, to nieogoleni potomkowie Azteków. Część nazw kojarzy się z regionami świata, krainami geograficznymi. Tak jest z pizzą Bawaria czy Galicja, Choć w tym ostatnim przypadku trzeba chwilkę się zastanowić, czy chodzi o określenie odnoszące się do Małopolski, czy hiszpańskiej Galicji. Zapoznanie się ze składnikami rozwiewa wątpliwości.