Zaloguj się

Chcesz zamówić z restauracji indyjskiej z dostawą w Krakowie?

Wpisz adres i znajdź restauracje w swojej okolicy
Dostawa
Odbiór osobisty

Spożywanie posiłku w Indiach to nie tylko zaspokajanie własnego głodu to również czczenie darów ziemi. Indie to kraj gdzie kultura, religia oraz świat kulinarny ciągle się przeplatają. Jednak obrzędy jak i rodzaj potraw podawanych w różnych rejonach kraju są odmienne. Sprawdź, co podawane jest w restauracjach indyjskich w Krakowie wchodząc na stronę PizzaPortal.

Potrawy indyjskie charakteryzują się dużą ilością przypraw, owoców i dań wegetariańskich jednak na Północy kraju króluje mięso. Dania są tłuste i ciężkostrawne, więc nie należy się zbytnio nimi objadać. Odmienność regionalna w kuchni tutaj jest spowodowana odrobinę chłodniejszym klimatem a także wpływem innych kultur sąsiadujących krajów jak Chiny, Pakistan i Afganistan. Najczęściej spożywanym mięsem jest baranina, z której robi się pilaw, ale je się tutaj również drób, jagnięcinę oraz wieprzowinę. Do ulubionych dań mieszkańców północnych Indii należy również kakori kebab pochodzący z Lucknow w Uddar Pradesz. Mięso jest w nim roztarte na pastę, doprawiane a później pieczone na rożnie. Beż pieca tandoori nie powstałoby jednak żadne z wyżej wymienionych dań. Wypieka się w nim placki chlebowe roti oraz chapali a także chleb Nan, który jest dodatkiem do wszystkich potraw. 

Dalej na południe.

Na południu jest znacznie cieplejszy klimat niż na północy, więc potrawy są tutaj prostsze i lżejsze a jednocześnie ostro doprawiane. Dobry dostęp do morza powoduje, że posiłki głównie składają się z owoców morza jak langusty, kałamarnice i małże. Ryby także są częstym gościem w menu ludzi południa. Tuńczyki, barrakudy oraz dorsze to najczęściej spożywane ryby. Hindusi na południu nie mogą się obyć bez ryżu i świeżych warzyw. Wegetarianizm w tym regionie jest dietą, która przeważa. Dania bezmięsne są przygotowywane na tradycyjnym maśle klarowanym o nazwie glee. 

Restauracje indyjskie w Krakowie, – co zjeść?

PizzaPortal współpracuje z dwoma restauracjami w Krakowie, które serwują pyszne dania kuchni indyjskiej. Zayka oraz Bombaj Tandoori specjalizują się daniach kuchni indyjskiej niezależnie od jej regionu, dlatego też zjemy tutaj potrawy mięsne jak najchłodniejszej północy Indii a także coś dla wegetarian z południowej części kraju. Posiłek możemy zacząć od przystawek albo zupy. Klienci polecają Dal, Fry, czyli zupa z żółtej soczewicy, lub Bombay Speciality – wywar z pikantnego kurczaka. Sprawdź całe menu obydwu lokali a potem zamów coś dobrego z restauracji indyjskiej w Krakowie.