Zaloguj się

Kuchnia francuska? Zamów z dostawą!

Wpisz adres dostawy i znajdź restauracje w swojej okolicy
Dostawa
Odbiór osobisty

Kuchnia francuska to nie tylko żaby i ślimaki!

Francuzi potrafią zareklamować swój kraj oraz kuchnię, dlatego też jest ona znana na całym świecie. Kuchnia francuska to coś więcej niż tylko napełnianie żołądka tym samym uciszając głód. To również pewien styl życia, którego charakteryzuje wykwintność i elegancja. Jednak nawet Ci, co nie mieli do czynienia w większej mierze z kuchnią francuska potrafią wymienić jej potrawy jak tarta, zupa cebulowa czy słynna bagietka oraz bardziej wysublimowane żabie udka, confit z kaczki, ślimaki pod rozmaitymi postaciami i wspaniały deser crème brûlée. Już w XVII i XVIII wieków Europie panowała moda na kuchnię francuską dzięki temu wiele państw posiada w swojej narodowej kuchni używa dań oraz produktów typowych dla Francji jak musztarda, majonez, buliony, suflety, omlety, sos beszamelowy i sos vinaigrette. Być może ktoś z Was jadł dzisiaj na śniadanie jedno z tych dań lub używał jakiegoś z powyższych produktów nie wiedząc nawet, że ma ono swoje korzenie we Francji. Zamów coś z kuchni francuskiej z dostawą za pośrednictwem strony PizzaPortal.pl.

Można by pomyśleć, że Francję zamieszkują sami mistrzowie kuchni, gdyż tak wielu światowej klasy kucharzy pochodzi właśnie stamtąd. Jednak kuchnia francuska to nie tylko mistrzowie kuchni i ich wysublimowane potrawy, to również proste smaki, które w większości pochodzą z kuchni regionalnej od przeciętnych mieszkańców, którzy także lubią smacznie zjeść. Francja posiada 22 regiony administracyjne, gdzie każdy z nich ma swoje oryginalne receptury oraz metody przygotowywania wyjątkowych potraw. Dzięki dobremu położeniu geograficznemu Francja jest krajem samowystarczalnym pod względem dóbr natury. Dobry dostęp do oceanu oraz morza powoduje zapewnia dużą ilość ryb oraz owoców morza. Z drugiej strony tereny górzyste sprzyjają wypasowi owiec oraz kóz a także dobrze nasłonecznione zbocza ułatwiają uprawę winorośli. Nie przypadkowo najlepsze wina pochodzą właśnie z Francji. Zróżnicowany klimat pozwala na uprawę dużo rodzajów warzyw i roślin. Chłodniejsza północ oraz gorące południe sprawiają, że kuchnia francuska aż kipi od zróżnicowanych potraw oraz smaków. Gdziekolwiek by się nie znaleźć w tym pięknym kraju możemy być pewni, że zjemy coś pysznego i typowego dla danego regionu. Zanim jednak wybierzesz się do Francji zamów z potrawy kuchni francuskiej z dostawą poprzez stronę PizzaPortal.pl.

Kuchnia francuska? Tylko na PizzaPortal.pl!

Północ Francji to prawdziwa uczta kulinarna

Najdalej wysunięty na północ region to Nord-Pas-de-Calais. Poza ludnością francuską te tereny zamieszkują również Flamandczycy. Widać to po serwowanych tam potrawach jak np. potjevlesh, czyli danie flamandzkie przypominające gulasz z czterech rodzajów mięsa. Francja znana jest z przeróżnych wędlin i pasztetów, tak też jest na północy kraju gdzie produkowana jest słynna kiełbasa – Andouillette z wieprzowiny z dodatkiem cebuli, pieprzu oraz innych przypraw. W Normandii rządzą alkohole na bazie jabłek jak calvados oraz cydr, których używa się do wielu dań jak np. kurczak w calvadosie. Północ kraju ma świetny dostęp do Oceanu Atlantyckiego, stąd też bogactwo potraw rybnych oraz na bazie owoców morza w tym regionie. Słynne są tutaj mule oraz przegrzebki gotowane np. w sosie z białego wina i śmietany. Z kolei w Bretanii pierwszeństwo mają homary oraz świeże ryby. Ogólnie kuchnia północy dopasowana jest do dość chłodnego klimatu, więc pełna jest również zawiesistych gulaszy i dań mięsnych, które chętnie spożywane są zimą. Przykładem może być carbonande, czyli danie przyrządzane z wołowiny duszonej w cebuli i sosie piwnym. Kuchnia francuska z dostawą czeka na Ciebie na stronie PizzaPortal.pl.

Dania francuskie z dostawą prosto pod Twoje drzwi

Dania francuskie, czyli potrawy w słońcu skąpane

Długie słoneczne dni na południu Francji sprzyjają uprawie warzywa i owoców. Dobrym przykładem jest Prowansja, która znana jest z ziół (mieszanka - zioła prowansalskie) jak tymianek, rozmaryn, bazylia, majeranek oraz szałwia. Region ten ma dostęp do morza śródziemnego, więc popularne są tam wszelkie ryby oraz owoce morza. Dzięki temu powstało słynne danie kuchni prowansalskiej, – bouillabaisse, czyli gulasz rybny z dodatkiem ziół, skórki pomarańczowej oraz szafranu. Prowansja to także lawenda, która nie tylko pięknie wygląda pokrywając całe pola, ale także doskonale urozmaica smak wielu potraw np. sałatek. Wracając do uprawianych tutaj warzyw to nie można zapomnieć o ratatouille, przyrządzanego z bakłażana, cukinii, pomidorów, czosnku oraz cebuli. Nie tylko w Grecji oliwki święcą triumfy, na południu Francji dodaję się je do wielu dań a także są bazą przepysznej pasty do chleba – tapenady. Langwedocja to kolejny region południa, który specjalizuje się w daniach z dziczyzny i szparagów. To także ojczyzna słynnego cassoulet – zapiekanego dania z fasoli oraz mięsa kaczego, gęsiego i wieprzowego. Kuchnia francuska zaskakuje zestawieniem dodatków i dlatego jest tak uwielbiana na świecie. Zamów swój kolejny posiłek pełen dań kuchni francuskiej z dostawą poprzez stronę PizzaPortal.pl.