Zaloguj się

Chcesz zamówić dobre jedzenie z dostawą w Olsztynie?

Wpisz adres i znajdź restauracje w swojej okolicy
Dostawa
Odbiór osobisty

Każdy ma swoje ulubione smaki a także potrawy. Dobre jedzenie dla każdego oznacza coś innego, ale są wspólne mianowniki tych upodobań. Dania lub produkty, które przypominają o pozytywnych wydarzeniach z przeszłości lub po prostu potrawy, które jemy rzadko, bo nie służą naszej sylwetce. Jest nawet określenie na tego typu jedzenie – comfort food. Co oznacza ten termin oraz dlaczego tak je uwielbiamy w poniższym tekście. Dobre jedzenie w Olsztynie spełnia wszystkie wymogi by nazywać się comfort food. Zamów je już teraz przez PizzaPortal.

Comfort food dzieli się na dwie kategorie. Pierwsza z nich związana jest z emocjami. Dany posiłek kojarzy nam się z pewnym wydarzeniem lub po prostu w dzieciństwie serwowała nam go babcia lub mama. Ulubiona kanapka, którą dostaliśmy na pierwszy dzień szkoły lub pierwsza kiełbasa z ogniska na obozie harcerskim, takie przykładowe dania wywołują sentymentalne konotacje wprawiając nas w komfortowy nastrój – stąd też nazwa. Z drugiej strony comfort food oznacza również dania typu fast food, których nie powinniśmy za często jeść, lecz, które wprawiają nas w świetny nastrój. Wszystko od pizzy, hamburgerów, zapiekanek aż po chipsy i frytki zalicza się do comfort food. Termin ten po raz pierwszy pojawił się w słowniku Webstera w 1977 roku. Po licznych badaniach dowiedziono wtedy, że jedzenie wpływa pozytywnie na nasz nastrój nawet, jeżeli nie jesteśmy akurat głodni. Na comfort food częściej decydują się mężczyźni niż kobiety. W szczególności, gdy doświadczyli jakieś stresującej sytuacji, próbują poprawić sobie humor jakimś przysmakiem, który ponownie wprawi ich w dobry nastrój. A Ty, jakie dobre jedzenie w Olsztynie zamówisz? Jak to się mówi: co kraj to obyczaj, podobnie jest też z wyborem comfort food. Dla Brytyjczyków komfortowym daniem jest… rosół, zresztą podobnie wskazali Amerykanie. A także pizza, hamburgery oraz grzanki z serem i ketchupem. W Polsce za to zapiekanka jest częstym wyborem, być może ma to coś wspólnego z czasami szkolnymi gdzie jedną z głównych potraw w sklepiku szkolnym była właśnie zapiekanka. Polacy również lubią wracać do zupy pomidorowej, domowej szarlotki, czekolady na ciepło no i oczywiście do lodów, które poprawią nawet najgorszy humor. Dobre jedzenie w Olsztynie to idealny przykład comfort food. 

Dobry nastrój to za mało.

Comfort food wprawia nas w dobry humor, świetnie smakuje i łatwo je przygotować lub zamówić, jednak ma ono również swoje minusy. Efekt poprawy nastroju jest krótkotrwały a zbyt częste jedzenie tych potraw może prowadzić do nadwagi. Dobre jedzenie w Olsztynie z dostawą może być zdrowe i pyszne jednocześnie! Jest jednak alternatywa, która również pomoże nam poczuć się lepiej bez narażani naszego zdrowia i sylwetki. Wszystkie produkty bogate w witaminę C pomagają zredukować poziom kortyzolu w organizmie, który odpowiedzialny jest za stres. Włączając te produkty do naszej diety obniżymy ryzyko stresu, zmęczenia oraz złego nastroju. Zajdziemy ją w jarmużu, brokułach, selerze, orzechach, tłustych rybach, cytrusach, truskawkach. Gdy mamy zły nastrój warto też sięgać po produkty bogate w witaminę B, która konieczna jest naszemu organizmowi do wytworzenia serotoniny i dopaminy. Witaminę tę znajdziemy w szpinaku, brązowym ryżu, jajkach, brokułach, oleju lnianym. Dobre jedzenie w Olsztynie z dostawą zamówisz poprzez PizzaPortal. 

Przy dobrym jedzeniu nie trzeba się spieszyć.

Comfort food współgra z innym równie popularnym trendem – slow food. Tutaj z kolei głównym założeniem jest delektowanie się jedzeniem, które wymaga czasu a więc pośpiech jest niewskazany, stad też nazwa. Wyznawcy tej zasady nie traktują jedzenia, jako środka do zabicia głodu i zdobycia potrzebnej energii, lecz gloryfikują codzienne posiłki do rangi wydarzenia. Doceniane są głównie tutaj smak, oryginalność, ale także zachowanie starych, tradycyjnych receptur. Ważna rzeczą dla slow food jest rozkład dnia, gdyż potrzebna jest odpowiednia ilość czasu, żeby w pełni nacieszyć się danym posiłkiem. Każde danie przestaje być tylko dodatkiem do innych czynności np. oglądania telewizji czy pracy przy komputerze. Jedzenie to rytuał, na którym musi się skupić cała uwaga nawet, jeżeli chodzi o najprostsze danie. Dobre jedzenie w Olsztynie z dowozem możesz zamówić online poprzez PizzaPortal.