Rzeszów

Zaloguj się
Dostawa
Odbiór osobisty
SPOSÓB DOSTAWY
Sortuj
Filtruj
Rodzaje kuchni

Najlepsze Pierogi z Dostawą - Rzeszów

Najlepsze Pierogarnie w Rzeszowie. Zamów Pierogi z Dostawą!Najlepsze Pierogarnie w Rzeszowie. Zamów Pierogi z Dostawą!

Najlepsze Pierogarnie w Rzeszowie. Zamów Pierogi z Dostawą!

Rzeszów jest stolicą województwa podkarpackiego. To miasto z barwną historią – i takąż kuchnią. Ze względu na uwarunkowania geograficzne i historyczne Podkarpacie to istny tygiel smaków, których reprezentacji najlepiej szukać właśnie w Rzeszowie – pełnym różnorodnych restauracji, otwartym na świat, a jednocześnie na wskroś przepojonym lokalnymi obyczajami kulinarnymi.

Przez wieki na kształt tutejszej kuchni wpływały rozmaite tradycje narodowe i etniczne: obok polskiej – ukraińska, rosyjska, węgierska, austriacka, żydowska, wołoska. Przenikały się także nawzajem kuchnia dworska, mieszczańska, włościańska i chłopska. Na tle innych regionów kuchnię podkarpacką wyróżnia to że, przy ogromnej liczbie kulinarnych wpływów żaden nie stał się wiodącym. Dlatego oferta gastronomiczna w Rzeszowie jest jedyna w swoim rodzaju. Śmiało sięga do swojej długoletniej tradycji, odzwierciedlając w pełni jej bogactwo.

Aby poznać autentyczną kuchnię Podkarpacia, najlepiej wyruszyć szlakiem tamtejszych wsi i małych miasteczek, odwiedzać lokalne karczmy, gospodarstwa agroturystyczne. Mieszkające tam gospodynie doskonale znają receptury przekazywane z pokolenia na pokolenie. Na takiej kulinarnej wyprawie doświadczyć można prawdziwie staropolskich smaków. A ponieważ w każdym domu regionalne dania przyrządzane są w nieco inny sposób, odkrywanie tamtejszej kuchni jest pełną niespodzianek przygodą. Inną możliwością jej przeżycia jest odwiedzanie najlepszych rzeszowskich restauracji – co nie oznacza bynajmniej „najdroższych” ani „najbardziej ekskluzywnych”. W Rzeszowie nie brak eleganckich lokali z kuchnią włoską czy wykwintnych barów sushi. Te jednak spotkać można w każdym polskim miejsce. „Najlepsze” to te unikalne w skali kraju – serwujące proziaki, fuczki, kacapoły, hałuszki, bulwioki, krężałki, hreczanyki, kiseło i oczywiście wyśmienite, oryginalne pierogi.

Gdzie zjeść najlepsze pierogi? W Rzeszowie!

Bogactwo pierogów w Rzeszowie i okolicach zaskoczy niejednego smakosza tego dania. Pierogi ruskie czy z kapustą i grzybami, które królują w większości polskich restauracji, to tutaj zaledwie przygrywka do niezwykłego bogactwa smaków. Na Podkarpaciu zjeść można na przykład dukielskie pierogi z kaszy gryczanej i mięsa – proste, ale wyraziste i z charakterem. Inną propozycją są pierogi kupieńskie. Farsz do nich powstaje z fasoli Jaś, suszonych grzybów, cebuli i jajka. Jego delikatny smak podkreśla majeranek. Spotkać też można w Rzeszowie pierogi oszukańce. Jedząc je odnosi się wrażenie, że mają całkowicie mięsny farsz. Tymczasem ugotowane drobiowe mięso i suszone grzyby występują w towarzystwie jęczmiennej kaszy. Dzięki temu danie jest tańsze, acz nie mniej pyszne. Podobnie jak pierogi srokate, będące wariacją na temat ruskich, w których jednak zamiast ziemniaków znajduje się kiszona kapusta!

Rzeszów – stolica wyrobów regionalnych

Lista pierogów, które można zjeść w Rzeszowie i na całym Podkarpaciu, jest naprawdę długa. Figurują na niej tak zaskakujące pozycje, jak na przykład stolniki. Są to pierogi przygotowywane z ziemniaków. Wypieka się je na liściach kapusty. Ziemniaczano- twarogowy farsz z cebulą po prostu rozpływa się w ustach. Nie do wiary, że tak wykwintne danie było niegdyś pospolitą przekąską, którą jadło się podczas pracy w polu. Dziś stolniki i inne podkarpackie pierogi po latach odkrywane są na nowo i stanowią tak wielką atrakcję Rzeszowa i okolic, że trafiają na listę produktów regionalnych. W spisie ministerstwa rolnictwa jest ich już ponad setka, co daje Podkarpaciu trzecie miejsce wśród polskich województw, które mogą poszczycić się dużą liczbą oryginalnych potraw. Stanowczo warto zawitać do rzeszowskich restauracji. Albo poszukać lokalnych specjałów na PizzaPortal i zamówić je z dostawą do domu.

Sprawdź najlepsze pierogarnie w innych miastach: