Zaloguj się

Zapiekaniec - zamów z dostawą

Wpisz adres i znajdź restuaracje w swojej okolicy
Dostawa
Odbiór osobisty

Zapiekaniec – polski wkład w fast food

Zapiekanka to polski pomysł na szybkie danie, które można zjeść nawet w drodze. Niekiedy słyszy się, że ta potrawa nie cieszy się dobrą sławą a to za sprawą lokali i budek, które nie przykładają się podczas przyrządzania tego dania. Kiepskie produkty, mrożenie a potem odgrzewanie w mikrofali obniżają walory smakowe tej potrawy, która ma naprawdę spory potencjał. Sieć Zapiekaniec serwuje zapiekanki, które składają się tylko z najlepszych i świeżych składników. Dzięki temu udowadniają oni, iż zapiekanka może być pełnowartościowym i smacznym daniem, z którego powinniśmy być dumni, jako Polacy, gdyż powstała ona właśnie w Polsce. Teraz można zamawiać z sieci Zapiekaniec poprzez stronę PizzaPortal.pl lub korzystając z dedykowanej aplikacji na smartfona.

Fast food to nie wynalazek XX wieku, gdyż już w czasach starożytnych można było kupić tanie jedzenie na ulicy, serwowane ze straganu. W starożytnym Rzymie biedniejsi mieszkańcy kupowali zupę z ciecierzycy z dodatkiem makaronu, którą sprzedawano na ulicach. Wiele dzisiejszych potraw typu fast food, które uważamy za niedawne wynalazki istnieje już od stu lub więcej lat. Jednym z nich jest kebab, którego wersja doner została opracowana już w latach 70’ XIX wieku. Około 100 lat później dopracował ją, Mahmut Aygun, turek mieszkający w Niemczech.  Za światowy symbol fast foodu uważa się jednak hamburgera. Danie to wywodzi się z niemieckiego miasta Hamburg, ale światową sławę zdobył dopiero, gdy trafił do Stanów Zjednoczonych. Tam połączono go z bułką i innymi dodatkami jak sałata, ketchup czy też musztarda, co bardzo spodobało się klientom. Kolejnym symbolem, nie mniej znanym, jest hot-dog, który podobnie do wcześniejszych potraw również pochodzi z Niemiec. Hot-dog światową karierę także rozpoczynał w Ameryce. Tam niemieckie parówki trafiły do bułek a potem w gusta mieszkańców tego kraju i reszty świata. Polska również ma swój wkład w świat potraw fast food. Zapiekanka to polski wynalazek, który można spotkać również w innych miejscach na świecie. Jednak najlepsze serwuje sieć, Zapiekaniec z dostawą do domu, z której zamówisz poprzez stronę PizzaPortal.pl.

Zapiekaniec – dobra, bo polska!

Zapiekanka powstała w latach 70’ XX wieku za czasów Edwarda Gierka. Nabył on licencję z zachodu na produkcję bagietek. Tylko kwestią czasu byto zanim trafiły do nich przepyszne dodatki. Pierwszym farszem była cebula, pieczarki i ser. Ta wersja zapiekanki jest najpopularniejsza do dzisiaj. Rozwój tego dania w zasadzie zatrzymał się na tym jednym nadzieniu, którego z czasem, jakość malała. Parę lat temu, wraz z pojawieniem się burgerów lepszej, jakości, zapiekanka otrzymała drugie życie. Zaczęto przykładać większą wagę, do jakości produktów oraz sposobu przygotowania. Obecnie na zapiekance można znaleźć dosłownie wszystko, od wołowiny i kurczaka przez owoce morza oraz inne wykwintne dodatki. Zamiast zwykłych bułek używa się pełnoziarnistych, a niektóre lokale zamiast kupować gotowe pieczywo sami je wypiekają na miejscu. Przekonaj się sam i sprawdź menu Zapiekaniec!

Zapiekaniec – zapiekanki na świecie.

W innych miejsca na świecie zapiekanka jest postrzegana nie, jako długa bułka z dodatkami a jednogarnkowe danie. najsłynniejsza jest bez wątpienia włoska jej wersja, czyli lasagne. Składa się z dużych płatów makaronu, mielonego mięsa oraz sosów: beszamelowego oraz pomidorowego. W wersji portugalskiej do zapiekanki daje się fasolę i aromatyczne przyprawy ziołowe jak np. cząber. W Portugalii do zapiekanek używana jest przeważnie wołowina, chociaż ryby również mają tam swoje miejsce. Zaś w Grecji rządzi musaka, czyli zapiekanka z bakłażana i mielonego mięsa.  Nasi sąsiedzi Rosjanie, najchętniej sporządzają swoje zapiekanki z ziemniaków, grzybów, cebuli i śmietany. W Polsce również przyrządza się zapiekanki w naczyniach żaroodpornych jednak, gdy słyszymy słowo zapiekanka to wpierw do głowy przychodzi obraz bagietki z serem i pieczarkami. Sieć restauracji Zapiekaniec dba, aby każda zapiekanka w ich menu była niezapomnianym przeżyciem. Nie czekaj na głód tylko zamów już teraz!